Zatürre Nedir? Zatürre Hastalığından Nasıl Korunuruz?

milas
Zatürre Nedir? Zatürre Hastalığından Nasıl Korunuruz?

Zatürre Hastalığından Korunmanın Yolları

Zatürre hastalığı genel olarak herkesin sorunu. Zatürre hastalığıyla ilgili olarak sizlere bugün önemli bilgiler paylaşacağız. Eğer sizlerde zatürre hastalığından nasıl korunulur? Korunma yöntemleri nelerdir? Merak ediyorsanız hızlı bir şekilde sizlere bunun açıklamasını yapalım.

zaturre-nedir

Zatürre Nedir?

Tıptaki adı Pnömoni olarak  bilinir. Özellikle akciğer hava keseciklerinin çeşitli virüs, bakteri ve diğer az bilinen mikroorganizmaların bu hava keseciklerine bulaşarak kişinin enfeksiyon kapmasına sebep olan hastalığın adıdır. 20 yy.’da antibiyotik ilaçların ve aşıların gelişimiyle tedavi süreci düzelmiş ve ölümlerin önüne geçilmiştir. Halen gelişmekte olan bazı ülkelerde bu hastalıktan ölen insanlar vardır.

Zatürre hastalığından korunmak istiyorsanız öncelikle akciğerinizi, kalbinizi ve böbreğinizi çok iyi bir şekilde korumanız gerekiyor. Şeker hastalığı olan kişiler zatürre hastalığına çok daha kolay bir şekilde kapılabilir. Sigara veya alkol gibi zararlı şeyler tüketiyorsanız zatürreyle baş başa kalmanız an be andır. İyi bir şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Eğer iyi bir şekilde beslenme programı oluşturursanız ve dengeli bir şekilde beslenirseniz zatürre gibi hastalıklardan kurtulmuş sayılırsınız. Hijyene önem vermelisiniz. Kalabalık ortamlarda çok fazla nefes alış verişi yapmamalısınız. Zatürre gibi hastalıklar üst solunum yolunu kullanarak insana bulaşır. Özellikle havadan bulaşması bilinmektedir.

Yılda bir kez veya 6 ayda 1 kez olmak üzere mutlaka grip aşısı yaptırmak zorundasınız. Grip aşıları ortalama olarak en az 1 yıl boyunca sizleri korumaktadır. En geç kasım ayında aşınızı yaptırıp hastalıklardan korunmanın yöntemlerine başvurmalısınız. Eğer grip vücudunuzda çok hızlı bir şekilde nüks ederse ölümcül hastalıklara bile neden olabilir. Bir an önce doktora başvurup konu ile alakalı olarak görüşme sağlamalısınız. Yumurta gibi besinlere alerjisi olan kişiler kesinlikle grip aşısı yaptırmamalıdır. Eğer bu dediklerimize dikkat ederseniz büyük ihtimal zatürre ve diğer grip gibi hastalıklardan korunmuş olacaksınız.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *