Tam Anlamıyla Bir Baş Ağrısı : Migren

Tam Anlamıyla Bir Baş Ağrısı : Migren

Migren ağrısı genellikle insanların günlük yaşantısını, yaptığı işleri ve ilişkilerini doğrudan etkiliyor. Yüz insandan on altısında görülen bu kronik hastalık hayatı kabusa çevirebiliyor. Bu ağrıların ağrı kesicilerle azalacağını düşünenler haplara bağımlı hale geliyor ve sürekli doz arttırmak zorunda kalıyor. Bundan dolayı migren hakkındaki ilk tavsiyemiz ağrı kesici kullanmamanız gerektiği olacak.

ugg

Bu hastalığı üç kelimede anlatacak olursa tekrarlayan baş ağrıları diyebiliriz. Genellikle Kasım ve Aralık aylarında artan bu ağrılara mevsim geçişleri de etki ediyor. Mevsim geçişlerinin etki etmesini bilim adamları basınç değişimine bağlı olarak yorgunluğumuzun artmasına bağlıyor. İş ve okul hayatında da problem çıkaran migren okunanı algılayamamak, kendimizi işimize verememek ve konuşma sırasında gergin ve sinirli olmak gibi olumsuzluklara yol açıyor.

uggg

Alanında uzman tıp akademisyenleri gereken önlemler alındığı zaman migren ağrılarının sıklığının azaldığını ve migren atağı sırasında acının daha aza indirgenebildiğini savunuyor. Bu önlemlerden birkaçını sizin için sıraladık.

  1. Yazımın başlarında da bahsettiğim gibi ağrı kesicilerden uzak durun. Sürekli kullanımda doz hassasiyetinizi azaltacağı gibi bir gün içinde 4-5 taneden fazla kullanırsanız ağrınız azalmak yerine tam tersine artabilir. Bunun nedeni bazı ağrı kesicilerin beynin ağrı duyarlılığını artırmasıdır. İlaç kullanacaksanız da ilk olarak doktorunuza başvurmalısınız.
  2. Uyku düzeninizi sık sık değiştirmeyin. Kendinize bir uyku düzeni oluşturun. Bir gün erken kalkıp diğer gün geç kalktığınızda veya tam tersi bir durum yaşandığında beyniniz bu duruma alışamayarak ağrı çekmenize neden olabilir.
  3. Spor yapın. Spor yaparak bedeninizi dolayısıyla beyninizi rahatlatmış olursunuz. Hiç olmazsa günde 30 dakika yürüyebilirsiniz
  4. Kafein alımınıza dikkat edin. Sürekli çay veya kahve içen biriyseniz migren ağrılarınız artabilir.
  5. Öğünlerinizi atlamamanız beyninize düzenli olarak enerji akışını sağlar. Böylelikle daha az sıklıkta migren atağı geçirirsiniz.
Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *