Spor Yaptıktan Sonra Neler Yemeliyiz?

Spor Yaptıktan Sonra Neler Yemeliyiz?

Devir artık değişti. Spor yapmak kolaylaştı, neredeyse her mahallede bir spor salonu açıldı ve spor yapmak lüks olmaktan çıktı. Fakat iş spor salonuna gitmekle bitmiyor. Spor yaptıktan sonra yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Ancak böyle sağlıklı, fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bu yazımda spor yaptıktan sonra neler yemeniz gerektiğini, nelerin sizi sonuca daha hızlı ulaştıracağını anlatacağım.

tf

Uzmanların araştırma sonuçlarına göre spordan sonra yenilen yemek önce yenilenden bile daha önemli. Bu sebepten dolayı birçok sporcu takviye besinler almaya başlıyorlar ; protein tozu, karbonhidrat tozu, carnitine vs. gibi. Ancak birçok doktor bu tozları kullanmamanızı, bunların karaciğeriniz başta olmak üzere birçok organınıza zarar verdiğini söylüyor. Ayrıca fiyatları da çok pahalı. Bol bol et ve sebze alıp onların keyfini çıkarmak varken neden toz alasınız ki? Bundan dolayı size birkaç besin önerim olacak.

Öncelikle yemek yerken yağ ağırlıklı yiyecekler yememeliyiz. Kilo almak veya kas yapmak için bu besinlere fazladan yüklenirsek kas yerine tam tersine yağ kazanırız. Bunun dışında spordan sonra yiyeceğiniz yemek çok sonraya bırakılmamalı. En geç 2 saat sonra yemeğinizi yemelisiniz. Ancak bu şekilde iyi bir verim alabilirsiniz.

df

Öncelikle spor sırasında kaybettiğiniz su miktarını geri kazanmalısınız. Bunun ardından yemeğe odaklanabilirsiniz. Yemek olarak tercih edebileceğiniz bol proteinli ve az kalorili bir seçenek var. O da tam buğday ekmeğiyle birlikte ton balığı yemek. Protein ve karbonhidrat karışımlı bir karışım olacağı için kaslarınızın gelişmesine ciddi miktarda yardım sağlar. Diğer seçenek ise sebzeli omlet yapmak. Omlet de yumurta içerdiği için protein bakımından zengin olacaktır. İçine çeşitli sebzeler koymanız vitamin alımınıza da yardımcı olacaktır. Bunu dışında haşlanmış tavuk da yiyebilirsiniz. Tabii ki fazla abartmamak kaydıyla. Tavuk da protein bakımından zengin besleyici bir maddedir. Son olarak yemeğinizi yedikten sonra kuruyemiş  yiyebilir ve çikolatalı süt içebilirsiniz. Bunları sürekli olarak yaptığınız taktirde kısa sürece istediğiniz vücuda kavuşabileceğinizden emin olabilirsiniz.

 

.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *