Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Mevsimsel değişikler ile zayıflıkları daha belirgin hale gelen vücudumuz direnci ile ancak hastalıklara karşı koyabilmektedir. Direncimiz için sonbahar ve kış sürecinde en çok ihtiyaç duyacağımız besinler yazımızda sizlere sunulmaktadır.

soguk-alginligina-iyi-gelen-yiyecekler

Vücudumuz için yararlı olan besinler mevsimlere göre değişiklik göstermekte olup sonbahar ve kış mevsimleri için C vitaminin değeri diğer mevsimlere göre bir kat değer kazanmaktadır. C vitamininin tüketimi ve doğru oranlarda düzenli olarak alınması zararlı olan oluşumların vücuttan atılmasına ve direncin çok daha yüksek olarak olası hastalıklara karşı daha dayanıklı olmamızı sağlayacaktır.

Vitamini bolca bulacağınız besinler içinde maydanoz, yeşilbiber, tere, roka, karnabahar, portakal, ıspanak, limon, mandalina ve kuşburnu ilk sırada yer almaktadır. C vitamini için doğru tüketim besinlerin taze ve sıvı olarak tüketilmesi için tüketimden hemen önce hazırlanması ile elde edilmektedir. Kış mevsimine doğru hızla ilerlerken alacağımız sağlık önemleri içinde besinlerin sadece bunlar ile sınırlı olmadığını ve bunlara ek olarak alınması gerekenleri de sizlere sunacağız.

Bu değerli besinlere ek olarak balık, zeytinyağı ve ceviz tüketmeniz direncinizin daha kuvvetli olmasını sağlayarak hastalıkların ve soğuk algınlığının sizlerden uzak durmasını sağlayacaktır. Omega 3 yağ asitlerini içeren balık ve omega 9 yönünden zengin zeytinyağı sizleri korumak için en etkili kış silahlarınız olacaktır.

A vitamini güçlü bir antioksidan olup almanız için gerekli besinlerde yumurta, süt, portakal, balık, ıspanak, havuç, yeşilbiber, kayısı ve turuncu ile yeşil sebzelerde bolca bulunmaktadır. Bu antioksidanlar vücudun hastalıklara karşı savunmasını oluşturan değerler olup düzenli olarak yeterli miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir. Lifli olan besinlerin seçimi kış aylarında özellikle hassas olan kişilerin ilk tercihleri içinde yer almalıdır ve tüketilme sıklığı daha çok arttırılmalıdır.

 

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *