Sırt Ağrılarına Yol Açan Yaptığımız Hatalar

Sırt Ağrılarına Yol Açan Yaptığımız Hatalar

everyday-mistakes-that-lead-to-back-pain

Her gün yaptığımız hatalar sonucunda sırt ağrıları yaşıyoruz. Sırt ağrıları sadece ağır işlerden ve ciddi travmalardan değildir. Her gün yaptığımız hatalı hareketlerden dolayı sırt ağrıları çekiyoruz. Sıradan hareketlerde daha sık ağrıların oluşmasına neden olabilir ve kronik ağrılara dönüşebilir. Eğer siz şikayet ağrılarınızdan şikayetçiyseniz muhtemelen aşağıda sıraladığımız dört sebepten biri olabilir;

Yanlış duruş;

Herhalde Anneniz size “kamburunu çıkartma” demiştir. Çok ta haklıymış. Doğrultun omuzlarınızı oturduğunuz zaman omuzlarınız düştüğünde omurganız eğrilir. Omuzlarınızı doğrultun ve başınızı kaldırarak oturun. Bu sadece sırt ağrılarını hafifletmek için değil kendinizi daha iyi hissetmek için de önemlidir.

Yanlış Beslenme;

Sizin omurganız diğer organlarınız gibi iyi çalışması için doğru beslenmeniz gerekiyor. Doğru beslenmede sırt dokular gereken besin maddeleri aldığında, omurgadaki bozulmaları, hasarları, iltihapların oluşmasını engellemiş olur.

Yük Kaldırma;

Siz kaldırdığınız yükün ağır olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Her sabah işe giderken bayanlar çantalarını erkekler de bilgisayarlarının olduğu çantayı alarak evden çıkar ve bu çantaları gideceğimiz yere çantayı hep aynı omuzda taşıyoruz. Bundan dolayı ağırlık vücuda eşit olarak dağılmıyor. Bundan dolayı sırt kasları hasar görüyor. Ağır çantalardan kaçınmak ya da iki kollu sırt çantası tercih etmemiz gerekiyor. Böylece ağırlığı omuzlarımızda eşit şekilde dağıtmış oluruz.

Egzersiz eksikliği ;

Çoğu insan spor salonuna gitmeyip evde oturarak travmaya maruz kalmayacağını düşünmektedir. Yalnız hareket etmeyerek tam tersine sırt ağrıları oluşabilir. Sırt kasları ve karın kasları bir birini dengeliyor, zayıf karın kasları yükü sırt kaslarına yüklüyor ve ağrıların artmasına neden oluyor. Sıkça yapılan idmanların kasların şeklinin bozulmasını engeller ve ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *