Sanal Gerçeklik Gözlüğü Gözlerimize Verilebileceği Zararlar Neler?

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Gözlerimize Verilebileceği Zararlar Neler?

vr-gear

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Gözlerimize Verilebileceği Zararlar Neler?

Aslına bakarsanız teknolojinin tüm nimetlerinden faydalandığımız şu dönemlerde sanal gerçeklik teknolojisi de hayatımızın akışına bir gün tamamıyla dahil olacaktır. Ancak bu noktada kafaya takılmakta olan bazı düşünceler de yok değil. Mesela göz sağlığımızla sanal gerçeklik gözlükleri arasındaki ilişki olup olmadığı veya gözlerin bozulmasına ne kadar etki ettiği gibi sorular merak konusu. Sanal gerçeklik gözlüklerinin masum birer teknoloji ürünü mü, yoksa sağlığımızı tehdit eden birer unsur mu, olduğunu yazımızın devamında göreceğiz.
Daha önceki yazılarımızda sanal gerçeklik VR Gözlük Nedir? başlıklı makalemizde bahsetmiştik okumadıysanız BURAYA tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz. Gözümüzün hemen önünde yer alacak ekranlarda 3 boyutlu görsel akışı vasıtasıyla beynimiz izlediğimiz görüntüyü gerçek gibi algılayacaktır. Dış dünyadan hiçbir ışığın gözümüze ulaşmaması burada önemli bir etken olarak kabul edilebilir. Bir nevi beyni aldatma sanatı olarak tanımlamak ise yanlış olmaz.

Bunun gözümüze, beynimize ya da kalıcı olarak fizyolojik rahatsızlıklara sebebiyet verme oranı uzmanlara göre son derece düşük. Fakat sanal gerçeklik projesi geliştirilirken birçok karşıt düşüncedeki profesör tarafından araştırmalarda sürüyor. Bu teknolojinin gözlere çok yakın olduğundan ötürü verebileceği zararlar masaya yatırılmış durumda.

Sanal gerçeklik gözlüğünün zararları arasında ise yalnızca gözler yok.

  • Göz Tembelliği

Bazı uzmanlara göre yakından bu denli 3 boyutlu görüntü göz tembelliğini tetikleyecektir. Uzun vadede kullanılmayan süreçler hesaba katılırsa haklı görülebilir. Ancak tam karşıt görüş göz tembelliğinden şikâyetli hastaların daha fazla efor sarf edeceklerinden ötürü tedavi amacıyla tercih edebileceklerini savunuyor.

  • Kalıtsal Göz Bozukluğu

Görüntünün yakınlığından ötürü uzun vadede oluşabilecek kalıcı göz rahatsızlıkları kaçınılmaz olacak.

  • Motor Nörolojik Rahatsızlıklar

Sinir hücrelerimizin deforme olmasıyla birlikte içerisinde bulunacağımız sahte dünyanın bize çokta adil davranmayacağını, zaman içerisinde sinir sistemimiz ve beynimize olumsuz etkiler sunacağı savunuluyor.

  • Vücudumuzu Etkileyen Değişimler

Bazı profesörler sanal gerçeklik gözlükleri insan sağlığını tehdit edecek şeklinde seminerler verebiliyor. Sürekli yaşanan mide bulantılarına dahi sebebiyet verebileceği düşünülüyor.

  • Halüsinasyon ve Şizofreni

Oyun, film ve birçok görsel mecra için kullanılabilir olacak bu yeni teknolojinin insanın gerçek ve gerçek dışı algısını bir süre sonra ortadan kaldırabileceğini savunuyor. Böylelikle hayallerin gerçek sanılabileceği, şizofreninin tetiklenebileceği bir dünya var olabilir.

Tabi şu sıralarda tüm firmalar hiçbir sanal gerçeklik gözlüğünün zararlı konusunda net ve gerçek bir tanının olmadığını savunuyor. Haklı gibi görünüyor olabilirler. Fakat uzun vadede düşünülen etkiler için aynı şeyi söyleyemiyoruz.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *