Nezle Tedavisi İçin Önemli İpuçları

Nezle Tedavisi İçin Önemli İpuçları

Kış aylarında başımıza bela olan belirgin 3-5 hastalık vardır. Bu hastalıklardan biri de nezledir. Nezle burnumuzdan giren zararlı virüs ve bakterilerin vücudumuza yerleşmesiyle olur. Buruna giren virüsler mukozaya yerleşerek 3-4 gün boyunca kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi bittikten sonra çoğalan virüsler burnu tıkamaya başlar. Dolayısıyla vücudumuz bu virüslerden kurtulmak için bazı doğal tepkiler verir. Bu tepkilerden en belirgin olanı hapşırma ve burun akıntısıdır. Bu ikisinin yanında yüksek ateş de görülme olasılığı fazladır. Nezle olan hastalar acil vaka değillerdir. Normal bir insanda nezle kendi haline bırakılırsa 7-10 gün arasında tamamıyla geçer. Griple karıştırılan bu hastalığın tehlikesi ondan daha azdır. Ani sıcaklık ve mevsim değişikliklerinden kaynaklanan nezle yetişkinlerde çocuklara oranla daha fazla görülür.

71080

Nezle olduğunu anlamanın birkaç yolu vardır. Yemek yeme isteğiniz kaybolur ve beslenirken zorluk yaşarsınız. Nefes alırken zorluk yaşanır ve nezle olan kişilerin genellikle sık ve hızlı nefes alıp verdiği gözlemlenmiştir. Bunun dışında sürekli burun akıntısı , hapşırma ve ishal de semptomlar arasındadır.

Nezle olduysanız hemen telaşla doktora gitmenize gerek yok. Kendi başınıza da bu hastalığı ilaç kullanmadan tedavi edebilirsiniz. İlk olarak bol C vitamini içeren besinleri tüketmelisiniz; portakal, limon, mandalina gibi. Bu gibi narenciyeleri tüketmeniz ateşinizi düşürmede de yardımcı olur. Burnunuz tıkandıysa açmak için sprey kullanabilirsiniz.

gp

Eğer henüz nezleye yakalanmadıysanız ve korunmak istiyorsanız öncelikle sıkı giyinmelisiniz ve hasta insanların bulunduğu ortamlardan uzaklaşmalısınız. Bunun dışında alkol tüketmemeli, sigara kullanıyorsanız azaltmalısınız. Bunlar bünyenizin daha zayıf olmasına neden olacaktır. Yapabilme olanağınız varsa günde en az yarım saat egzersiz yapmalısınız. Başkalarının mendilini kullanmamalı, hasta insanların kullandığı bardak, havlu gibi malzemelere elinizi sürmemelisiniz. Eğer tavsiyelere uyarsanız hastalığa yakalanma riskiniz büyük ölçüde azalacaktır.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *