Neden Fazla Uyuyorsunuz Ve Fazla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Neden Fazla Uyuyorsunuz Ve Fazla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Her canlı gibi insanların da yaşamaya devam etmesi için aynı yemek ve su gibi uykuya da ihtiyacı vardır. İnsanoğlu için en vazgeçilmez şeylerden biri olan uyku bazen zararlara da yol açabiliyor. Gündelik yaşantınızı problemsiz bir şekilde geçirmek için yeterli sürede uyumanız gerekmektedir. Eğer yeteri kadar uyumazsanız gününüzü verimsiz geçirebilir belki olmadık zamanlarda ve mekanlarda uykuya dalabilirsiniz. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre insanların doğal uyku süresi 6-8 saat arasındadır. Uyku süresi dışında kalitesinin de önemli olduğunu belirten uzmanlar eğer kalitesiz ve kısa süreli uyursak sağlıksal problemlerle karşılaşabileceğimizi vurguluyor. Her şeyde olduğu gibi tabii ki uykunun kısasının olduğu kadar fazlasının da zararı var.

uyku-sorunu-41-640x360

Neden Fazla Uyuruz?

Fazla uyumanın zararlarından önce nedenlerinden bahsetmek istiyorum. Kişiden kişiye ve günden güne farklılık gösterebilse de insanoğlunun normal uyuma süresi 6 ila 8 saat arasında olmalıdır. Eğer her gün fazla uyuma isteği duyuyorsanız ve bunu engelleyemiyorsanız bir hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Bunun dışında fazla uyumanın en büyük nedenlerinden biriyse depresyondur. Aşırı üzgün olan bu insanlar gerçek hayata dönmemek ve üzüntülerini unutmak için sürekli uyumak isterler. Eğer fazla uyuma isteğiniz dışında farklı depresyon belirtileriniz de varsa doktora başvurmanızda fayda var.

Uykunun kalitesiz olmasından dolayı sürekli uyuma isteği olan kişilerde genellikle uyku apnesi görülmektedir. Uyku apnesi olan hastaların solunumu gece uyurken bir anlığına durur ve bir süre sonra kişi refleksif olarak uyanarak nefes almaya devam eder. Buna benzer bir hastalık olan narkolepside insanlar kalitesiz uyku çektikleri için gün içinde aniden bayılarak uyumaya başlarlar. Bunun dışında sayabileceğimiz önemli nedenler arasında alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı da yer alıyor.

insan-hicbir-hastaligi-yokken-felc-gecirebilir-mi-genc-yasta-felc-gecirilir-mi-640x360

Felç Bile Geçirebilirsiniz

Fazla uykunun zararlarından bahsedecek olursak ilk olarak obezite ve diyabet riskini artırması diyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre 9 saatten fazla uyuyan insanlarda normal sürede uyuyan kişilere göre %20 daha fazla obezite ve diyabet riski görülüyor. Ayrıca baş ağrılarına ve depresyona sebep olur.Bunun dışında yaşlılarda felç geçirme riskini artırır ve kalbe zarar verir.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *