Kış Mevsiminin Ünlü Hastalığı Gripten Kurtulma Yolları

Kış Mevsiminin Ünlü Hastalığı Gripten Kurtulma Yolları

Sonbaharın ortasına geldiğimiz bu günlerde havalar yavaş yavaş soğuyor. Dolayısıyla mevsim geçişi yaşanan bu zamanlarda gribe yakalanmak an meselesi. Hava durumları o kadar değişken ki sabah evinizden montla çıkarken öğleye doğru tişörtle bile terleyecek raddeye geliyorsunuz. Vücut direncinin düşük olduğu bu dönemde okul ve üniversitelerin açılması grip hastalığının kolayca bulaşmasına neden oluyor. Bazı evlerde tüm aileyi yatağa düşüren bu hastalık genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılabiliyor.

grip-ve-nezle-tedavisi

Grip olduğunuz takdirde ateşiniz bir anda 38-39 dereceye yükselerek halsiz kalıyorsunuz. Şiddetli kas ağrıları ve öksürükle birlikte seyreden bu hastalıkta titreme ve bağ ağrısı gibi belirtiler de kendini gösterebiliyor. Soğuk algınlığında ise yüksek ateş, kas ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkmaz ve sadece burun akıntısı, hapşırık gibi semptomlar görülür. Bunun haricinde soğuk algınlığında istirahate gerek kalmazken gribe yakalandığınızda günlerce yataktan çıkamayabilirsiniz.

Gripten Nasıl Korunabilirsiniz?

Grip hastalığının süresi kişinin bünyesine göre farklılık gösterir. Ama ortalama bir insanda bu süre 7-10 gün arasıdır. Fakat grip geçtikten sonra bile bir iki hafta yorgunluk gibi belirtileri devam eder. Çok kolay bulaşan bu hastalıktan korunmak için neler yapmanız gerektiğini madde madde sıraladım

  • Eğer herhangi bir sebepten dolayı öksürecek veya hapşıracaksanız ağzınızı kolunuzla kapatarak hapşırın
  • Ellerinizi yıkamadan kesinlikle yüzünüze, gözünüze veya ağzınıza değdirmeyin.
  • Her eve geldikten sonra elinizi dezenfekte edici ürünlerle yıkayın.
  • Bulunduğunuz iş yeri, sınıf ve ev gibi ortamları sürekli havalandırın
  • Bol sebze,meyve ve C vitamini içeren ürünler tüketin.

er

Eğer korunmakta başarısız olup gribe yakalandıysanız çözümü bitkisel çaylarda arayabilirsiniz. Grip için ilk size ilk önerim zencefil çayı. Bu çay sayesinde solunum yollarınız açılacak, kan dolaşımınız güçlenecek ve ağrılarınız daha da azacalak. Bunun dışında nane limon çayı da gribe bire bir olan çaylardandır. Nane limon öksürüğün azaltılmasında, solunum yollarını gevşetmede ve grip virüsüyle savaşmakta size yardımcı olacaktır.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *