Kış Aylarında Bağışıklık Güçlendiren Besinler

Kış Aylarında Bağışıklık Güçlendiren Besinler

Sıcak yaz günlerini yavaş yavaş geride bırakıyoruz şu günlerde ve hava sıcaklıklarının bir düşük bir yüksek seyretmesi nedeni ile birçok kişide soğuk algınlığı,  grip ve nezle belirtileri kendini göstermeye başladı. Şimdilerde çok fazla kişide görmesek ilerleyen günlerde bu belirtilerin görüldüğü kişi sayısı git gide atarak salgınlara neden olacak gibi duruyor. Her kış mevsiminde de benzer senaryolar sık sık karşımıza çıkıyor zaten.  Peki neden kış aylarında hastalıkların sıklığı artıyor? Yaz sıcaklarında hafif olmaları nedeni ile bolca tükettiğimiz sebzelerin yerini vitamin yönünden daha fakir, enerji yönünden daha zengin olan basit şekerlere yönelmeniz buradaki temel sebebi oluşturuyor. Bunun sebebi de hava sıcaklıklarının düşmesi sonucu sıcaklığını korumaya çalışan vücudunuzun daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması.

ayyy

Kış aylarında hastalıklara karşı korunmasız kalmamak için beslenme düzenine, hangi gıdaları tükettiğinize, düzenli spor yapmaya daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Günlük beslenme düzeninize eklediğiniz birkaç besin ile bağışıklık sisteminiz çok daha güçlü bir hale gelebilir. Peki hangi gıdaları beslenme rutininiz haline getirmelisiniz?
Özellikle kış aylarında bol bol tezgahlarda gördüğünüz portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller son derece faydalı. İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra karoten içeriği ile kansere karşı da koruyucu bir etkiye sahipler.

4b5dd690075cbbc59db526c2736a8768

Meyve-sebzeler, kakao, çay flavonoid içeriği ile enfeksiyonlara karşı koruyucu etkilidir.
Eğer çoktan grip, nezle ya da soğuk algınlığı ile karşı karşıya iseniz zencefil enfeksiyon azaltıcı etkisi sayesinde size destek olacaktır. Kuşburnu ve ıhlamur çayı  soğuk algınlığı için birebir denilebilecek içecekler arasında yer alıyor Bunun  dışında içeriğindeki zengin vitaminler nedeni ile taze sıkılmış çeşitli meyve suları da son derece yararlı olacaktır.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *