Keçiboynuzu’nun Bilinmeyen Faydaları

Keçiboynuzu’nun Bilinmeyen Faydaları

Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaygın görülen keçiboynuzu yediğiniz andan itibaren vücudunuza inanılmaz bir şekilde enerji verir. Eğer zamanında tüketirseniz çok tatlı ve ballı bir tadı vardır. İçinde şeker olmasından dolayı bir süre yenilmedikten sonra ısırdığınızda içine şeker dökülmüş gibi bir his alırsınız. Keçiboynuzuna bu ismin verilmesinin sebebi görüntüsüdür. Genellikle kurutulduktan sonra kullanılan bu ürün 4-5 metrelik ağaçlarda yetişir.

Karbonhidrat, sodyum ve yağ açısından çok zengin olan bu meyve genellikle Kıbrıs’ta yetişir. Bunun dışında C ve A vitamini olan keçiboynuzu magnezyum ve selenyum olmak üzere birçok element ve mineral barındırır.İçindekiler sayesinde sağlığınıza sağlık katar.

keciboynuzu-pekmezi-kilo-aldirirmi

Keçiboynuzu genellikle gerek pekmez gerek de kuru olarak kışın tüketilir. Bir ısınma ve enerji kaynağı olduğundan dolayı insanların bünyelerini güçlendirir ve hastalıkları daha çabuk atlatmalarını sağlar. Astım ve bronşit hastalarının daha az sıklıkla atak geçirmesine neden olur. Antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Kolesterole de iyi geldiği bilim çevrelerce kanıtlanan keçiboynuzu hastanelerde şifalı bitki olarak yaşlı insanlara önerilmektedir.

keci-boynuzu-pekmezi

2003 yılında yapılan bilimsel çalışmalarda bu meyvenin içerdiği bazı maddelerden dolayı sindirim sistemine ve mideye yardım ettiği kanıtlanmıştır. Mide ile alakalı hastalıklara yakalanma riskini azaltan keçiboynuzu isale de büyük ölçüde iyi gelir. Yani midenizin düzenli ve sağlıklı olarak çalışmasını sağlar. Bunun dışında bu araştırmada keçiboynuzunun doğada çok nadir bulunan bir özelliği keşfedilmiştir. Hasarlı hücreleri onarabilen keçiboynuzu bu hücrelerin tekrar görevlerini yapmasını sağlar. Hasta bünyelerdeki ölen hücrelerin yenilerin oluşmasına da katkıda bulunan bu meyvenin özellikle ameliyat öncesi ve sonrasında pekmez şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Antialerjik özelliği sayesinde alerjisi olan birçok insana iyi gelmektedir. Eğer bahar alerjiniz varsa bunu kullanarak baharın sizi daha az etkilemesini sağlayabilirsiniz.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *