Hızlı Kilo Vermenin Zararları? Kilo Nasıl Verilir ?

Hızlı Kilo Vermenin Zararları? Kilo Nasıl Verilir ?

hizli-kilo-vermenin-zararlari

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir?

Kilo vermek her şişman insanın istekleri arasında olmasına karşın, yemeyi sevdiğimiz için özellikle de tatlılar kilo vermemiz için önce irademizi güçlendiriyoruz daha sonra arkadaşlara, diyetisyenlere ve bazen de doktorlara başvuruyoruz. Bu noktada çok farklı metotların ortaya çıktığını görüyoruz. Ancak hepsinin sağlıklı olup olmadığı konusunda derin kaygılar taşıdığımızı belirtmeden geçmeyelim. Günümüzde hızlı kilo verme yöntemleri, bir ayda 10 kilo verin tarzındaki diyetlere rastlamak oldukça kolaylaştı. İnternet üzerinde kim tarafından düzenlendiği belli olmayan çok sayıda diyet ve egzersiz programı yayınlanıyor. Dolayısıyla sağlıklı olmayan yollardan hızlı kilo verme eğilimi bir süreliğine insanların hayatlarına dahil oluyor. Bu durum aslında o kadar tehlikeli ki gerçekten yanlış tarif edilen yöntemler kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Ki nitekim bu tarz vakaları uzmanların gözetiminde dahi TV’lerde görebiliyoruz.

Şunu söylemeliyiz ki Dünya Sağlık Örgütü olan WHO yaptığı resmi açıklamayla beraber bir kişinin sağlıklı yollardan yapacağı diyet ve egzersizlerle bir ayda verebileceği maksimum kiloyu duyurdu.

  • Bir kadının aylık olarak verebileceği maksimum kilo 4.
  • Erkeklerde bir ayda verilebilecek maksimum kilo ise 6.

 

Bu doğrultuda size önerilen sağlıksız yöntemler aracılığıyla ayda daha fazla kilo vermenizin doğurduğu bazı problemler olduğunu söyleyelim. Hatta bazı problemler demek çok doğru değil. Birçok problemle karşılaşabileceğiniz konusunda uyaralım.

  • Kas Kaybı

Kiloların hızlıca erimesi diyetlerdeki yetersiz beslenme ve ağır egzersiz şartlarına dayanıyor. Yağların kasa dönüşmesinden ziyade kasların yok olması sağlanıyor. Yanlış egzersiz ve beslenme yağları eritmesine aksi kaslarınızın erimesine sebep olabilir.

  • Sindirim Sistemi Problemleri

Özellikle safra kesesi taşı ile başlayan sindirim bozukluklarının devamlı olarak bünyenizde yer etmesi muhtemel.

  • Karaciğer ve Böbrek Kayıpları

Beslenme yetersizliği karaciğer ve böbreklerin kas erimesine zafiyetini arttırıyor.

  • Kalp Rahatsızlıkları

Kas erimesinin geldiği noktada kalpte kısmi sorunlar görülüyor. Düzenli devam edilmesi ise kalp krizlerinin habercisi oluyor.

  • Kemik Yoğunluğu

Kasların erimesiyle beraber vücudunuzun kemik yoğunluğu düşüyor. Bu ileride erime ve eklemsel hareket bozukluklarını tetikleyecek unsurlar arasındadır.

  • Tansiyon ve Kan Şekeri Dengesizlikleri

Gerek insilüne karşı dirençsizlik gerekse tansiyonun düşüp yükselme eğilimi tolere sınırını aşıyor.

  • Saç Dökülmesi

Saçlarınız besin kaybına dayalı olarak başlayıp, psikolojik ve stresten oluşan nedenlerden dökülüyor.

 

Tüm bu problemlerin yanı sıra hızlı kilo vermenin zararı bir süre sonra fazlasıyla geri almanızdır. Vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin, mineral, yağ ve kaloriyi doğru ayarlamazsanız bu kilo verme işi ters tepebilir. Bunun imkânsız olduğunu düşünen bayanlara şöyle açıklamak mümkün. Ağır egzersiz programı ve belirli bir gıda limitine alıştırdığınız vücudunuz kiloları hızlıca verdikten sonra vücut ihtiyaç duyduğu besinleri almaya başladığında egzersiz programının da hafiflemesiyle beraber çok hızlı bir kilo alım süreci başlamaktadır. Sağlıklı kilo vermenin yolu kendinize özel bir diyet uygulamaktır. Halk arasında çokça söylenen ve doğru olan “3 beyazı bırakın kilo verirsin” lafı gerçekten doğru. Şeker, Un, Tuz üçlemesini azaltmanız bile kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *