Güzel Olduğu Kadar Sağlıklı Bir Çiçek : Papatya

Güzel Olduğu Kadar Sağlıklı Bir Çiçek : Papatya

İlkbaharın en büyük habercilerinden olan bu çiçeğin güzelliği tartışılmaz.Çoğumuz küçükken pikniğe gittiğimizde toplamış, yanlarına uzanmış veya kardeşimize taç yapmışızdır bu çiçeklerden. Birine çiçek alınacağı zaman her zaman üst seçeneklerden biri olmuştur papatya. Çoğumuz uykusuz kaldığımızda annelerimiz bize bu çaydan içirerek uyutmayı başarmıştır. Kışın şifa niyetine de içtiğimiz olmuştur papatya çayını. Aslında bakarsanız papatyanın yararları bilinenden çok daha fazladır. Bu faydalardan biraz bahsetmek istiyorum.

cc

Papatya çay olarak kullanacaksanız ilk önce 5 dakika demlenmesini beklerseniz içerken daha fazla keyif alırsınız. Çay olarak içtiğinizde papatyanın vücudunuza olan faydaları şunlardır;

  • Sindirim sisteminize iyi gelir ve mideniz yatıştırır.Karın ağrılarını azaltır ve gaz sancısının büyük oranda giderilmesini sağlar
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve kaslarınızı gevşetir. Eğer yeni spordan geldiyseniz ve yorgunsanız veya gece uyurken her yeriniz tutulmuşsa papatya çayı sayesinde rahatlayabilirsiniz. Papatya çayı stresliyseniz sakinleştirici olarak kullanabileceğiniz en iyi doğal ilaçlardan da biridir.
  • Kadınların zor zamanlarında da yanında olan papatya çağı regl ağrılarını hafifletiyor ve adet kramplarını gevşetiyor. Adet gerçekleşmeden önce oluşan moral düşüklüğünün de engellenmesinde önemli bir rol oynar.

 

yyyyyyyy

Papatya yağının ise son yıllarda birçok yararlı özelliğiyle gündeme gelmesiyle kullanımı artmıştır. Papatya yağı özellikle cilde çok iyi gelmektedir. Belli aralıklarla cilde uygulandığında kırışıkları azalttığı gözlemlenmiştir. Bunun dışında akne sorunuyla baş etmede kullanılan en iyi bitkilerden biridir. Kısa sürede pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı ve sivilcelerinizin kaybolmasını sağlar. Egzaması olan hastalar uzun süreli kullanımlarıyla bu hastalıklarının etkilerini minimuma indirebilirler.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *