Göz Kuruluğu Şikayetiniz Varsa İçeri Buyrun

Göz Kuruluğu Şikayetiniz Varsa İçeri Buyrun

Makaleme göz kuruluğunun ne olduğunu bilmeyenler için açıklama yaparak başlamak istiyorum. Belki de sizin de göz kuruluğunuz vardır ve ne olduğunu bilmediğiniz için farkında olmamış olabilirsiniz. Göz kuruluğunun başlıca nedeni gözümüzün temizlenmesine ve nemlenmesine yardımcı olan sıvıların yetersiz seviyede salgılanmasıdır. Bu sıvılar gözümüze giren bir maddeyi çıkarmada kolaylık sağladığı gibi yoğun duygular yaşadığımızda da bunu dışa vurmamızı sağlar.

tu

Gözümüzde normalde sürekli olarak bir gözyaşı üretimi vardır. Bu durumların dışında üstteki paragrafta da anlattığım gibi yoğun duygu durumlarında, göze dokunma ve kaşımada , ağrı çekmede ve kimyasal madde temasında bu salgı artarak gözümüzü korumaya çalışır. Bu sıvının üretilmesinden sorumlu olan birçok bez vardır. Yaklaşık 10 mm olan bu bezler göz yaşını yüzlerce kanal aracılığıyla göze ulaştırır. Bunu dışında göz kapaklarının altında da bezler vardır. Bu bezler biraz önce bahsettiğim sabit gözyaşı salgısından sorumludurlar. Bu sabit gözyaşı salgısı gözümüzü açıp kapattığımız o kısacık sürede gerçekleşir. Gözyaşının temel amacı gözü nemlendirmek ve dış dünyadan gelecek zararlardan korumaktır. Gözyaşı olmasaydı korneanızdaki mikro yırtıklar tamir edilemezdi ve bir süre sonra kör olurdunuz. Gelelim bu sıvının azalmasına neden olabilecek etkenlere.

Göz kuruluğu göz kapaklarındaki kanalların işlevini yitirmesiyle veya gözyaşı salgılayan bezlerde problemler çıkması nedeniyle olur. Bu problemlerin en büyük nedeni ise yaşlılıktır. İnsanlar yaşlandıkça gözyaşı üretimi azalır ve göz kuruluğu meydana gelebilir. Bunun dışında alerjik sebepler, teknolojik aletler, göz tansiyonu, vitamin eksikliği hatta cinsiyet bile bir nedendir. Eğer kadınsanız göz kuruluğu yaşama riskiniz daha fazla.

cuk

Göz kuruluğunu gidermek için ilk önce doktorunuza başvurup nedenini teşhis ettirmeniz gereklidir. Çünkü göz kuruluğu tedavisi amaca yönelik yapılır. Mesela kullandığınız bir üründen kaynaklanıyorsa o ürün bıraktırılır, göz kanallarınızda sorun varsa suni göz yaş takviyesi yapılır. Eğer gözünüz hakkında problemleriniz varsa ilk iş olarak doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle sorununuzun çaresini daha çabuk bulabilirsiniz.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *