Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Evde Ekmek Yapmanın Püf Noktaları

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Evde Ekmek Yapmanın Püf Noktaları

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? Evde Ekmek Yapmanın Püf Noktaları

Kendi damak tadınıza hitap eden lezzetlerin mutfağınızdan çıkması sizlerin marifeti ile zengin değerler taşırken bunu ekmek yapma konusunda geliştirmek istiyorsanız bu yazımız tam sizlere göre.

evde-ekmek-nasil-yapilir

Evde ekmek yapmak için öncelikle doğru hamur oluşumu ve sonucunda un çeşitliliği içinden doğru olanın bulunması gerekmektedir. Tarifinizi kendinize özel olarak da elde edebilir ama temel hamur kurallarına hakim olmanız sonucun tam arzu ettiğiniz değerler de olmasını sağlayacaktır. Beyaz un genel olarak satılan ekmek unu olarak bilinir ama sizler kendi zevkinize göre tam buğday unu, çavdar ve diğer tahıllardan oluşan unlar ile farklı lezzetlerde besleyici olan ekmekleri evinizde yapabilirsiniz.

Hamur oluşturma aşamasında su oranın belirlenmesi ekmeğiniz için bol delikli ya da pide yoğunluğunda olmasına neden olacaktır. Sevdikleriniz ile keyif içinde tüketebileceğiniz ekmekleriniz için tuz belirleme de oldukça önemli olup bunu kendi haneniz için kişilerin sağlık durumlarını gözeterek belirlemenizde mümkündür. Kullanacak olduğunuz maya seçimlerinde bekleme süreleri ortalama olarak 1,5 ila 2 saat arasında olup bu sürelere göre plan oluşturmakta önemlidir.

Hamur oluşturma aşamasında yağ ilavesinin ekmeğiniz için sonuç olarak içinin yumuşak ve dış kısmının gevrek bir yapısının olmasını sağlayacaktır. Glüten değerleri için yağ kullanımı hamur aşamasında yoğurmanın sonuna eklenmelidir ve bu besin değerinin inşası için daha olumlu bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Yağ oranları istediğiniz gevreklik ve yumuşaklık için önemli olduğu gibi kilo sorunu olanların bu hassasiyete özen göstermesi lezzetin değişmesine değil daha sağlıklı ve yenilesi ekmekler üretmenize olanak verecektir.

Yoğurma aşaması homojen yapının iç içe geçmesine ve lezzet değerleri ile ekmeğinizin görüntüsünü etkileyeceğine dair etkisi olduğundan bunu en doğru süreleri belirleyerek yapmanız gerekmektedir. Tarifler ile yetinmeyin ve kendi formülleriniz ile lezzetli hamur karışımları hazırlayarak fırına verin.

 

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *