Ev Isısını Koruma ve Doğalgaz Tasarrufunun Altın Anahtarları

Ev Isısını Koruma ve Doğalgaz Tasarrufunun Altın Anahtarları

dogalgaz-tasarrufunun-altin-anahtarlari

Doğalgaz Tasarrufunun Altın Anahtarları

Doğalgaz kullanımı artık çağımızın gerekliliği olarak görülerek neredeyse tüm mahallelere ulaşmaya başladı. Bununla beraber doğalgaz kullanmaya başlayarak yüklü meblağlarda fatura ödeyenlerin feryadına şahit olduğumuz günler yaşıyoruz. Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır ya da verimli bir kullanımın püf noktaları nelerdir diye merak edenlere ise yalıtım ve ısı konusunda uzman kitleler destek sağlıyor.

Öncelikle ısı yalıtımının bu noktada fazlasıyla önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Yurtdışında çok daha yaygın olan ısı yalıtım sistemleri doğalgazdan %73’e kadar tasarruf sağlamayı mümkün kılıyor. Her ne kadar birçok kişi yalıtım maliyetinin çok yüksek olduğundan yakınsa da uzun vadede ödeyeceğiniz faturalarla bu amorti oluyor.

Alacağınız önlemlerin ısı yalıtımına katkısı ve doğalgaz tasarrufu noktasında ne ifade ettiğini şu oranlarla açıklamak mümkün.

  • Pencere ve kapıların dayanıksız olması, içeriye dışarıdan hava girmesine olanak vermesi %15 ısı kaybına sebep olmaktadır.
  • Oda termostatı kullanılarak 19 derecede sabitlenirse %6 oranında yakıt tasarrufu sağlanır.
  • 24 saati geçkin bir süreçte evde olunmayacaksa termostatın kapalı konuma getirilmesi rolantide kalmasından daha tasarruflu olacaktır.
  • İçeri giren soğuk havanın ısıtılması için harcanan efor %10 yakıt israfına yol açmaktadır.
  • Radyatörlerin yani peteklerin önlerini mobilya ya da perde gibi eşyalarla örtmek yakıt tüketimini %15 oranında arttırır.
  • Petek dağılımının gaz tüketimine etkisi oldukça büyüktür. Odalar için %81, banyo için %11, kullanılan ocak ve benzeri aletler içinse %8’lik bir hacim hesaplanmalıdır.
  • Kış ayarında 20 derece ideal olarak görülür. Eğer 21 derece yaparsanız %5 ekstra yakıt tüketimine sebebiyet verir.
  • Odaların sürekli doğalgaz ile ısıtılması sonucunda oluşacak havasızlık ısı kaybına sebep olur. Bu yüzden evi düzenli aralıklarla havalandırıp nemlendirmek ısı tasarrufuna ufak bir katkı sağlamaktadır.
  • Kullanılmayan peteklerin kapatılması ısı kaybına yol açmaz, aksine yakıt tasarrufu ile beraber çok daha verimli bir ısının sabit tutulmasına neden olur.
  • Bir kombinin yeniden yakılması demek rolantide yakacağı 30 dakikalık gazı o an kullanması anlamına gelmektedir. Bu yüzden evden kısa süreli uzaklaşmalarda kombiyi kapatmak ısı ve yakıt tasarrufu değil, aksine kaybı yaşatır.
Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *