En Yaygın Göz Kusurlarından Miyop Nedir?

En Yaygın Göz Kusurlarından Miyop Nedir?

Günümüzde birçok insanın gözlük kullandığını görüyoruz. Bazıları sırf tarz olsun diye kullanıyor bazıları ise sağlık sorunları olduğu için. Ancak sağlık sorunları olanların rahatsızlıkları olmayanlar tarafından sadece “göremiyor” olarak nitelendiriliyor. Oysa ki birçok göz hastalığı bulunmakta : Miyop, glokom, hipermetrop, astigmat vs. gibi. Bugün biz bu hastalıklardan miyopu inceleyeceğiz. Miyopu kısaca tanımlamamız gerekirse yakındaki cisimleri gayet net görebilirken uzaktaki cisimleri veya yazıları bulanık görmek diyebiliriz. Ancak bu uzaklığın da bir sınırı var tabii ki. Bu sınır kişinin göz numarasına göre değişebiliyor. Miyop bir insanı en kolay ayırt etmenin yolu uzağa bakarken gözlerini kısıp kısmamasına dikkat etmektir. Tabii gözlük kullanmayanlar için geçerlidir bu kural.

gozleri-kisarak-bakmak-yaslandiriyor-91234

Miyopun asıl nedeni göz küresinin olması gerektiğinden daha oval olmasıdır. Hipermetropta da aynı neden vardır fakat bu hastalıkta göz dikey olarak uzarken miyopta geriye doğru,derinlemesine uzar. Yani miyopta gözün oval olması nedeniyle dışarıdan gelen görüntü gözün retinasına değil daha önüne denk gelir. Böylelikle göze gelen görüntü kaliteli biçimde beyne ulaştırılamaz. Her göz kusurunda olduğu gibi miyopta da derecelendirmeler vardır. Bu derecelendirmelere göre 3,5 numaraya kadar olan göz numarasına sahip kişiler düşük miyop, 3,5-6 arası orta miyop, 6 ve üstü dereceler ise yüksek miyop olarak adlandırılır.

iiiiiiiii

Miyopun oluşma sürecinde etki olan şeyler kalıtım ve büyümedir. Eğer kalıtsal olarak miyop varsa çocuk doğduğunda bile bu göz kusuruna sahip olabilir. Bunun dışında büyüme hızının zirvelere çıktığı ergenlikte de hastalığın ortaya çıkma olasılığı tepe noktasındadır. Ancak 20 yaşından sonra ve yaşlılıkta bu olasılık diplere iner.

miyop-tedavisi

Miyopu tedavi etmek için genellikle 3 yöntemden biri kullanılır. Birincisi en risksiz ve sağlıklı olan gözlük kullanmaktır. Lens kullanarak çözüm sağlayabilirsiniz fakat lensin gözünüze yapışması, alerjik tepkiler gösterme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Son kullanılan teknik ise lazerle korneayı çizdirmektir. Bu çizdirmeden sonra genellikle kişilerin gözlük veya lens kullanmasına gerek kalmaz. Ancak profesyonel doktorlarca yapılmadığı zaman istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir. Siz de göz sorununuzun olup olmadığını merak ediyorsanız hemen bir göz doktoruna giderek durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *