Dünyayı Etkisi Altına Alan Pokemon:GO Hakkında Her Şey

Dünyayı Etkisi Altına Alan Pokemon:GO Hakkında Her Şey

2000’li yılların başında hepimizi etkisi altına alan “Pokemon” adlı çizgi filmi bilirsiniz.Ülkemizde halen onlarca fanı olan bu çizgi filmin trajikomik bir olay yüzünden yayından kaldırılmasına şahit olmuştuk. Küçük bir çocuk kendini “Pikachu” sanarak 5. kattan aşağı bırakmıştı ve birçok çocuğun “Pokemon” hevesi kursağında kalmıştı. Şimdi o çocuklar büyüyüp birer yetişkin oldu ve geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen Pokemon:GO oyunu sayesinde içlerindeki ukteyi gidermeye çalışıyor. Nedir bu Pokemon:GO?Nasıl oynanır?Nasıl telefonlarımıza yükleyebiliriz?Gelin bu soruların cevaplarını hep beraber bulalım.

Pokemon:Go

Pokemon:GO telefonunuzun interneti ve konum bilgileriniz sayesinde size adeta gerçek bir pokemon eğiticisi hissi yaşatan,aynı çizgi filmde olduğu gibi pokemonlarınızı savaştırıp geliştirebildiğiniz bir artırılmış gerçeklik oyunudur. Artırılmış gerçeklik derken ne demek istediğimi merak ediyorsunuzdur tabii ki.Bu oyunu diğerlerinin aksine koltuğunuzda oturarak,gece yatağınızda uzanırken veya işten arta kalan zamanlarda kahvenizi yudumlarken değil yürüyerek,etrafı gezerek kısacası sürekli yer değiştirerek oynamanız gerekiyor.Aklınızdan geçeni okur gibiyim..Evet..”Tam bir pokemon eğiticisi gibi” .İşte artırılmış gerçeklik derken bu anlatılmaya çalışılıyor.

p.g

Oyunu oynamanız için konumunuzun açık olması gerektiğinden bahsetmiştik.Bunun nedeni siz etrafta dolaşırken yakınlardaki pokemonların sinyallerini alıp onları yakalamanızı ve etrafta bulunan ‘Gym’ ve ‘Pokestop’lardan yararlanabilmenizi sağlamak.Biraz da ‘Pokestop’ ve ‘Gym’lerden bahsedelim.Çizgi filminde de olduğu gibi sınırlı sayıda poketopunuz oluyor.Bunlar pokemonları yakalamaya çalıştıkça azalıyor haliyle. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de pokestoplar oluşturulmuş. Yanlarına gidip 2 dakikada bir 3 ila 5 adet poketopu alabiliyorsunuz.Türkiye’de nedense camiler pokestop olarak seçilmiş.Bu yönüyle de insanları dine teşvik eden bir oyun diyebiliriz :).Oyundaki bir diğer oluşum ise Gymler.Bu oluşumlar pokestoplara nazaran daha az sayıda.Gymler’i ele geçirerek daha fazla poketopu ve xp kazanabiliyorsunuz.Ama dikkat edin diğer oyuncular size saldırıp pokemonunuzu yenerek Gym’i ele geçirebilir.

Anlattıklarımdan sonra oyunu çok merak edip indirmek istediniz Google Play’i veya AppStore’u açtınız ama oyunu bir türlü bulamadınız.Telaş etmenize gerek yok.Çünkü oyun daha Türkiye’de resmi olarak piyasaya sürülmedi. Ama Türk durur mu hemen bir çaresini buldu ve APK’sını indirip oynamaya başladı.İsterseniz siz de kısa bir araştırmadan sonra APK olarak indirip oynamaya başlayabilirsiniz.Fakat bu tür yazılımlara güvenmiyorsanız oyunun Türkiye’ye gelmesini beklemenizde fayda var.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *