Depresyon nedir? Depresyondan Nasıl Kurtuluruz? Depresyondayken Ne Yapmalıyız?

Depresyon nedir? Depresyondan Nasıl Kurtuluruz? Depresyondayken Ne Yapmalıyız?

depresyon

Depresyon

Evden çıkmıyorsanız, kimseyle görüşmek istemiyorsanız veya hiç bir şey yapmak istemiyorsanız depresyondasınız demektir. Bu durumun farkında olmadığınız zaman aileniz sizin Psikolojik destek almanız için ısrar edecektir, belki bundan dolayı “Ben deli değilim” diyeceksiniz fakat her Psikoloğa giden deli değildir. Ben deli değilim gitmeyeceğim diyorsanız da yazıyı okumaya devam edin size iyi gelecektir.

Hayattan bıkmış her şeyden bıkmış bir şekilde bir kenarda duruyorsunuz, televizyonu açıp size hiç bir katkısı olmayan bilakis bu durumdan çıkmanıza mani olan programlar izliyorsunuz. Bu durum tabi geçicidir önemli olan depresyonda olduğunuzu anlamak ve bir an önce  bu durumu düzeltmek için harekete geçmeniz olacaktır. Sonra bu durumunuza çok güleceksiniz :))

Neden depresyona gireriz?

Hayat herkes için farklı yollar çizer birileri zenginlikle sınanır birileri fakirlikle başkaları hastalıklarıyla… Öncelikle sizin bu duruma girmenize sebep olan şeyi tespit edip düşünce olarak olarak ondan kurtulmalısınız.

-Sevgiliniz mi terk etti? Başkasını bulursunuz. O da başkasını bulur!
-Çok sevdiğiniz işinizden mi atıldınız, gururunuz mu kırıldı. Bu durum ilk size olmuyor üstüne dayak yiyen de var.
-Yanlış yatırım yapıp paranızı mı batırdın? -Haliniz vaktiniz yerinde çalışır bir daha yaparsınız ama aynı hatayı değil.
-Kediniz mi öldü? -Bu oyunun kuralı bu doğar yaşar ölürüz ama geç ama erken!

Daha sayacak bir sürü sebep ve neden var depresyona girmeniz için. Durumu idrak edip, tespit ettikten sonra onu yavaş adımlar atarak yeneceksiniz.

-Öncelikle sizi depresyona sokan ortamdan uzaklaşmalısınız. Olay şu an yaşadığınız evde geçtiyse kesinlikle oradan uzak olmalısınız bir şekilde.
-Erken yatıp erken kalkmayı deneyin. Eğer yatıp uyuyamıyorsanız bir sonraki güne kadar uyumayın zaten sonra uyursunuz ve erken kalkarsınız.
-Sabah yürüyüşe çıkın zaten hiçbir işiniz yok tüm zaman sizin ya da ekmek almaya gidin o daha az yorucu olur.
-Televizyon yerine radyoyu açın kendinizi yalnız hissetmemiş olursunuz.
-Kendinize küçük görevler verin ev işleriyle uğraşın belki dolabınızı düzenleyin.
-Bir kitap okumaya başlayın sevebileceğiniz türden olsun sıkılmadan 3 günde bitebilecek.

Bu yazdıklarımı ilk 3 gün yapın göreceksiniz ki daha iyi hissetmiş olacaksınız çünkü kafanız başka şeylerle uğraşmış olacak. 3. günden sonra bir arkadaşınızı arayın ve onunla beraber dışarı çıkın çekirdek çitleyin ya da bir çay için takılın. Sonra bir işiniz yoksa kendinize göre bir kaç iş başvurusu yapın ve dünya işleriyle uğraşmaya başlayın.

Aslında depresyondan çıkmanın en iyi yolu başka şeylerle uğraşmaktır fakat olayların taze olması sizi yaralaması bu durumdan kurtulmanıza izin vermiyor. Bu durumun farkına vardıktan sonra bencilliğiniz ağır basacak ve buradan kurtulmak için çözümler arayacaksınız yukarıda yazmış olduğumuz maddeleri uygularsanız kendinize geleceksiniz. Tabi bundan sonra bu olay kulağınıza küpe olur daha da ötesi çok temkinli olacağınıza kendinize söz vereceksiniz, eh bunun böyle olması güzel ama sakın paranoyak olmayın çünkü bu kez insanlara karşı itici görünürsünüz ortayı bulmak lazım yaşadığınız olay her seferinde istenmeyen bir sonuç doğuracağı anlamına gelmez şans vermek lazım.

 

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *