Cilt Yanıklarında İlkyardım Önerileri

Cilt Yanıklarında İlkyardım Önerileri

Cilt Yanıklarında İlkyardım Önerileri

Yüksek ısı ve ateş veren fiziksel ya da kimyasal etkenler ile doğrudan temas yanıkların oluşmasına neden olur. Ateş, güneş, elektrik, sıcak su, kimyasal maddeler ve sıcak metaller bunların başında gelen etkenlerdir.

cilt-yaniklarinda-ilkyardim

Cilt yanıklarının tıpkı açık yaralar gibi olduğunu düşünmek gereklidir ve vücudun yanık bölgesinin su kaybetmesi ile enfeksiyon kapma riski aynı açık yaralarda olduğu gibi görülmektedir. Vücudumuzun % 20’sinden fazla olan bir oranı yanıklara maruz kalmış ise bu hayati risk taşır. Cilt yanıkları için genel ilk yardım müdahaleleri aşağıdaki gibidir:

Cilt yanıkları için ilk yapılması gereken yanık bölgesinin ağrısı geçene kadar ilk 10 dakika soğuk suyun altında tutulması gerekliğidir. Yanık bölgenin üzeri asla kapatılmamalı ve havadan bir alanda bulunmalıdır. Ağrının geçmesi ile bölge ıslak ve temiz bir ile örtülmelidir. Eğer elinizde böyle bir malzeme yoksa ve temizliğinden şüphe ettiğiniz bez ve örtüler varsa bölgenin açık kalması daha doğru olacaktır.

Vücut bu konumda çok su harcadığı için sıvı gıdalara ve suya ihtiyaç duyar, bu yüzden yanıklara maruz kalan kişilere sulu gıdalar ve su tüketimi konusunda yardımcı olmak gereklidir. Yanıklar için hemen bir krem ya da merhem kullanımı söz konusu olmamalı ilk 10 dakikanın sadece yanık bölgesine enfeksiyon kapmaması için kişinin daha hijyenik bir alanda olması gereklidir.

10 dakikalık süre sonunda yanıkların derecesine göre müdahale edilmeli ve ağır yanıklarda kesinlikle uzman yardımı tavsiye edilir. Şoka girme riski yüksek olduğu için kişinin rahat etmesi son derece önemli olup açık alanda olan yanıklarda kalabalık içinde kalmaması büyük bir önem taşımaktadır. Meraklı kalabalığın yarardan çok havasızlık ile kişiye zarar vereceği riski göz ardı edilmemelidir.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *