Alzheimer Hakkında Önemli Bilgiler

Alzheimer Hakkında Önemli Bilgiler
o

Alzheimer Hastalığı ve Tedavisi

Alzheimer, unutkanlığa bağlı olarak ortaya çıkan ve her yaşta kendisini gösterebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Genelde belirtileri ile kendisini ortaya çıkartsa da, hastaya bu durumu kabullendirmek oldukça güçtür. Çünkü Alzheimer olan bir hasta, bu rahatsızlığa kapıldığını kabul etmez ve beyin normlarında yaşanan değişimler sebebiyle kendisini hasta olmadığına inandırır. Eğer bu gibi rahatsızlığı olan birisi varsa mutlaka ailesinden aldığı destek çok önemlidir. Demans bir hastalık türü olarak bilinmektedir. günlük aktivitelerin bozulmasına, hastanın kendini ifade edememesine, çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına, algılama konusunda güçlük çekmesine neden olmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise artık hasta kendine bakamayacak duruma gelebilir.

Alzheimer Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Toplumumuzda genelde Alzheimer hastalığı 60 yaşına kadar %10 civarında, 80 yaşında ise %50’lik bir civarda karşımıza çıkabilmektedir. Bütün unutkanlıkların sebebi Alzheimer hastalığı değildir. Bu tıbben yanlış ifade edilen bir durumdur. Birçok kişi gündelik hayatında yaşadığı şeyleri unutabilmektedir. Bu yorgunluğa bağlı olarak veya yaşadığı sıkıntılı bir süreçle alakalı kendisini öne çıkartabilir. Hafif bilişsel bozukluğu olan kişiler, ilerleyen dönemlerde Alzheimer tedavisine ihtiyaç duyabilmektedir. Belirtileri ile kendisini anında ortaya çıkartan bir rahatsızlıktır. Genelde doktorlar müdahale öncesi uyguladığı tetkikler sayesinde hastaların rahatsızlığına net bir teşhis koyabilmektedir. MR ve PET taraması ile kesin olarak Alzheimer olup, olmadığı netleştirilir.

Alzheimer hakkında önemli bilgiler

Her unutkanlığı demans olarak ifade etmek yanlıştır. Her ne kadar ülkemizde Alzheimer oranının yüksek olması düşünülse de, bu noktada uygulanacak olan tetkiklerle beraber net bir sonuç sağlanabilir. Genellikle yaşı ilerlemiş hastaların bu tip rahatsızlıklara kapılma oranı daha yüksek olmasından dolayı, unutkanlıkların başladığı vakit en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Alzheimer, önüne geçilmesi güç bir hastalıktır ve kısa sürede tüm beyni kontrol altında tutar. Bu sebeple erken teşhis, Alzheimer döneminde hayat kurtarmaktadır!

Dünya genelinde birçok kişinin Alzheimer teşhisi konulmasıyla orantılı olarak problemler yaşadığı bilinmektedir. Zira ciddi bir hastalık olmasından dolayı tüm beyni kontrolü altına alabilir ve zamanla ilerleme sağlayarak, geri dönüşü olmayan bir rahatsızlığın kapıları aralanabilir. Özellikle Ruh ve Sinir hastalıkları hastanelerinde çok sık gördüğümüz Alzheimer hastaları, bu rahatsızlığa kendisini tamamen bırakmış kişiler olarak öne çıkmaktadır. Nitekim var olan rahatsızlığın önüne geçilmesi için mutlaka alanında uzman bir hekim ile kontakta olmanız ve tedavi süreçlerinin en kısa süre içerisinde hekimin sunacağı yöntemler ile sağlanması çok önemlidir.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *