Ağzımızdaki Büyük Düşman Aftlar

Ağzımızdaki Büyük Düşman Aftlar

aft

Aftın ne olduğunu yazarak yazıma başlamak istiyorum. Dudağımızı, yanağımızı veya dilimizi ısırdığımızda birkaç gün sonra ısırdığımız yerde küçük,beyaz ve acı verici bir yarayla karşılaşırız. Genellikle ısırmalardan sonra olan bu yaralar ağzın her bölgesinde hiçbir şey yokken de çıkabiliyor. İşte bu küçük ama dayanılmaz acı veren, yemek yememizi, hatta bazen su bile içmemizi engelleyen yaralara aft deniyor. Aftlar yara olmadan çıktıklarında genellikle birden fazla oluyorlar çünkü bunların nedeni farklı oluyor. Gelin şimdi de aftların nedenlerinden bahsedelim.

  • Aftların en önemli nedeni B12 vitaminin eksik olmasıdır. Eğer böyle bir eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız vitamin değerlerinizi ölçtürerek bunu öğrenebilirsiniz.B12 eksikliğiniz varsa öncelikle bol deniz ürünü tüketmelisiniz. Eğer balık sevmiyorsanız yumurta, peynir, tavuk gibi besinler de tüketebilirsiniz.
  •  Bunun dışında stres de önemli bir etkendir. Eğer sıkıntılı bir dönemden geçiyorsanız ve bu yaralar ağzınızda çoğaldıysa büyük ihtimalle aftların nedeni stresli olmanızdır.
  • Sigara içiyorsanız veya tütün çiğniyorsanız da bu yaraları ağzınızda görmeniz olasıdır. Eğer sürekli sigara içiyorsanız ve bu yaralar ağzınızı sardıysa sigarayı bırakmakta veya azaltmakta fayda var.
  • Ağız ve diş sağlığına dikkat etmemek de aftların oluşma nedenlerinden biri. Dişlerinizi fırçalamıyorsanız veya anti bakteriyel gargara yapmıyorsanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Diş macununuz kalitesiz ise içindeki maddeler de aft yapabilir.

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Gelelim aftlar oluştuğunda daha çabuk iyileşmesi için ne gibi yöntemler uygulamanız gerektiğine.

Öncelikle aftın çıkma nedenini kendi üstünüzde iyice düşünerek belirlemelisiniz. Daha sonra gerekli önlemleri alabilirsiniz. Ayrıca ağzınızda aft çıkması durumunda sigara, asitli içecek ve ekşi yiyecekleri bir süre rafa kaldırmalısınız. Eğer ağzınızdaki aft uzun süre geçmesine rağmen iyileşmemişse günde 3 kere olmak üzere üstüne karbonat uygulayıp 5 dakika geçtikten sonra yıkayabilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız bir dişçiye gidip yakmasını isteyebilir ve aftınızdan anında kurtulabilirsiniz. Ama unutmayın aft yakılırken iyileşene kadar çektireceği acıyı o kısacık anda hissettiriyor.

 

 

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *