Adrenalini Yüksek Extreme Sporlar Nelerdir?

Adrenalini Yüksek Extreme Sporlar Nelerdir?

Adrenalini Yüksek Extreme Sporlar Nelerdir?

Extreme spor bazı çevrelerce macera sporu ya da aksiyon sporu olarak adlandırılabiliyor.

Peki nedir bu extreme sporlar? Nasıl yapılır?Riskli midir? Bu gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Extreme spor sıradan sporlara göre daha fazla risk taşıyan, yaparken daha fazla güvenlik önlemi almanız gereken, diğer sporlara göre daha zor olan ve ustalık gerektiren sporlara verilen genel addır. Extreme spor yaparken diğer sporlara göre daha fazla enerji ve efor sarf edersiniz. Ayrıca bu sporları yaparken oldukça odaklanmalı dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durmalısınız.

ggg

Extreme sporların riskli olduğundan bahsetmiştik. Spor dalına göre risk ve tehlikesi artıp azalabilir tabii ki. Örnek vermek gerekirse yamaç paraşütü yaparken paraşütünüz açılmazsa çok büyük ihtimalle hayata veda edersiniz. Ama rafting yaparken suya düşseniz bile en fazla kayaya çarpar birkaç yerinizi yaralarsınız. Bu yüzden kendinizi ne kadar riske atacağınıza karar verip önceden o sporu yapıp yapamayacağınızı kestirebilmelisiniz. Eğer kalp rahatsızlığınız varsa ve ilk defa yamaç paraşütü yapacaksanız bir ihtimal kalp krizine kurban gidip ilk günden extreme spor maceranızdan sağ çıkamayabilirsiniz. Ancak korkusuzsanız, hayata gelmişken adrenalini ve heyecanı doya doya yaşamak ve her anınızda yaşadığınızı hissetmek istiyorsanız bu sporlar tam size göre.

pppp

Birçok extreme spor dalı vardır. Bunlardan en ünlü olanları yamaç paraşütü, uçaktan atlama, bungee jumping ve tüple dalıştır. Bu dördünün haricinde de birçok extreme spor dalı bulunmaktadır; tırmanma, sörf, rafting, atv, dağ bisikletçiliği gibi.

isisis

Yamaç paraşütünde yüksek uçurumlardan atlayıp belli bir seviyeye indikten sonra paraşütünüzü açmanız gerekir. Uçaktan atlama da buna benzer bir mantıkla işlemektedir. Bungee jumpingte ise ayaklarınızdan bir iple köprü, vinç vs. gibi yüksek yerlere bağlanır ve kendinizi boşluğa bırakırsınız. Ama korkmayın ipin esnekliği sayesinde yere çarpmadan yukarı yükseliyorsunuz.Diğer bir extreme spor dalı raftingte ise raft denilen sallara binip birkaç kişi eşliğinde derelerden ve azgın sulardan geçiyorsunuz.Bunun gibi onlarca extreme spor dalının olduğunu söylemiştik siz aralarından kendinize uygun olanı seçip hemen maceraya atılabilirsiniz.

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *