VR Gözlük Nedir? En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri Neler?

VR Gözlük Nedir? En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri Neler?

vr-gr-gozluk

En İyi Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Çağımız vazgeçilmez teknolojik araçlar artık bir lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldi. İşte sizlere yine önemli bir bilgi paylaşarak piyasada çokça gördüğümüz ama ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz VR Sanal Gerçeklik Gözlüğü hakkında yazımız. Öncelikle VR sanal gerçeklik gözlüğü bir aksesuardır ve tek başına hiç bir işe yaramaz. Telefonunuzu cihaza takarak 360 derece videolar izleyebilir ve sanki olayın içindeymişsiniz gibi görüntüyü algılarsınız.

Sanal gerçeklik gözlükleri şu sıralar teknoloji piyasasında en etkili ürünler arasında gösteriliyor. Genel anlamda bu tarz yeni teknolojilere karşı ilginin çok yüksek olması gayet normal. Ancak gerçekçilik konusunda sunulan üst düzey başarı hem oyun severleri, hem de film ve benzeri görselleri canlı tecrübe etmek isteyenleri harekete geçiriyor. Onlarca farklı firma daha iyi bir görüş, daha net bir sanal gerçeklik yaratabilmek için tasarımlarını geliştiriyor. Sizler için fiyat performans bazında en iyi sanal gerçeklik gözlüklerini derleyen bir liste hazırladık. Tabi bu liste tamamıyla rastgele hazırlanmıştır. Sıralamanın bir üstünlük belirtmediğini vurgulayalım. Yalnızca satın alabileceğiniz kaliteli VR gözlüklerden bahsetmekteyiz.

  • Zeiss One VR

İlk bakıldığında doğrudan Samsung Gear VR’a benzeyen bu sanal gerçeklik gözlüğü ekran boyutu 4.7′ ile 5.2′ arasında değişen tüm akıllı cihazlarla uyumlu. Görüş açısı 100 derece olan cihazın şarj ve kulaklık girişleri üzerinde. Fiyat olarak 400 ile 600 TL arasında erişebileceğiniz ürün performansıyla göz dolduruyor.

  • PlayStation VR

Doğrudan Sony tarafından geliştirilen, sırf bu yüzden dahi en iyiler arasına girebilecek bir ürünle karşılaşıyoruz. PlayStation VR sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation ve yeni çıkacak PlayStation 4.5 ile uyumlu olacak. 5.7′ ekran genişliği, 120 Hz yenilenme frekansı ile oyunlarda bambaşka bir heyecana davet ediyor. Fiyat olarak ise tahmin edebileceğiniz gibi 400 $, yani ortalama 1200 TL dolaylarında seyrediyor.

  • HTV Vive

Windows ile uyumlu olarak sunulan, 110 derecelik görüş açısıyla sınırları zorlayan bir sanal gerçeklik gözlüğüdür HTV Vive. Ekran kartı desteğini en üst noktada isteyen cihazın fiyatı ise 800 $ civarında seyretmektedir. Ortalama 2400 TL olarak düşünülebilir.

  • Samsung Gear VR

Samsung Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü yalnızca Galaxy S6 ve üzeri modeller için uyumlu. Oculus teknolojisini kullanan cihaz 400 TL fiyatla satışa çıktı.

  • Oculus Rift

En kaliteli sanal gerçeklik gözlükleri arasında yer alan Oculus Rift biraz meşakkatli bir kullanıma sahip. Öyle ki nVidia veya AMD ekran kartınızın belirli bir seviyede olması, belleğinizin ise 8 GB üzerinde olması sonucunda göz başına 1080*1200 görüntü çözünürlüğü sağlıyor. 600 $ olan fiyatı Türkiye’de 1.800 TL olarak lanse ediliyor.

Yazımızı paylaşmayı ve Facebook Sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın…

Reaction
0 people reacted
We don't know him yet.
You May Also Like
You can read related posts.
0 Comments
You can read comments and reply.

Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *